2419/970
Henrik Busk Andersen: Figurer. To kompositioner. Sign. monogram. Akryl på lærred. Hver 50 x 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/957
Guillaume Lo A Njoe: Figurer. Sign. Guillaume Lo A Njoe, 1966. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/954
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram. Olie på plade. 33 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/945
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B; Sign. Birkemose B 2006 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/919
Lis Zwick: "Dvakabyggarnas vårdans I". LZ 69. Olie på plade. 21 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/934
Bernhard Lipsøe: Figurkomposition. Sign. B. Lipsøe 81. Akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/924
Leon Møller: Motiv fra Færøerne. Sign. LM. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/923
Inge Hørup: To kompositioner. Begge sign. Inge Hørup. Olie på plade. 122 x 24. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/921
Mette Kornbeck: Parti fra Parma, Italien, 1957. Sign. MK 57. Olie på lærred. 64 x 94. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2419/920
Anna Maria Lütken: Interiør. Sign. AML. Olie på lærred. 39 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2419/918
Ville Jais Nielsen: Opstilling med tulipaner. Sign. VO. Olie på lærred. 46 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/916
Johannes Hofmeister: Landskab ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 35 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/915
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling. Sign. E.W. Olie på lærred monteret på malepap. 32 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/910
Ubekendt maler, 20. årh.: Vinterlandskab. Sign. C.C. Olie på malepap. 21 x 32.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2419/907
Sander van Deurzen: "Fast Food Toys". Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/906
Ludmilla Pawlowska: "På andra sidan". Sign. med titel på bagsiden. Mixed media på plade. 30 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/898
Leif Tingkær: "Isen smelter", 2011. Sign. Leif Tingkær. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/878
Finn Pedersen: Abstrakt komposition. Sign. Finn Pedersen 82. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/882
Henrik Busk Andersen: Figur i landskab. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2419/880
Lyubov Mirdjavadova: Portræt. Sign. monogram. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2419/877
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 64. Olie på plade. 50 x 65.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/862
Jais Nielsen: Pottemageren. Sign. Jais 18. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2419/855
Maja Lisa Engelhardt: "Landskab IV". Sign. Håndkoloreret monotypi i farver på papir. Bladstørrelse 40 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/850
Henrik Busk Andersen: Tre figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 60 x 120.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/844
Wiliam Skotte Olsen: Ansigtkomposition. Sign. WSO. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/831
Ubekendt maler, 20. årh.: Nøgen kvinde. Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 44 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/829
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/827
Leif Tingkær: Uden titel. To kompositioner. Sign. Leif Tingkær. Olie på papir. Lysmål 45 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2419/822
J.V. Martin: "Himmelhunden". Sign. J. V. Martin. 90. Olie og lakfarve på papir. Bladstørrelse 59 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/819
Helge Ernst: Komposition. Sign. HE. Olie på lærred. 81 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/817
Poul Pava: "Do you remember blå mandag". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 101 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/816
Poul Pava: "Love is also art". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2419/814
Eduard Borregaard: Haveparti. Sign. E. Borregaard. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/806
Johannes Hofmeister: "Figur ved Mole", 1977. Sign. JH. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2419/805
William Hansen: Kystparti med mor og barn, 1962. Sign. monogram. Olie på masonit. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/788
Knud Nielsen: Uden titel, 1977. Sign. Knud N med datering. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 58 x 41.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/780
Dan Ray: Uden titel, 1973. Sign. på bagsiden Dan Ray med datering. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/772
Poul Winther: "Opstilling med citroner", 1974. Sign PW. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/771
Lili Ege: "Marklandskab, regn". Sign. Lili Ege. Olie på masonit. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/765
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 24 x 26,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/770
Hans Chr. Thomsen: Figurkomposition, 1985. Sign. Hans Chr. Thomsen med datering. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/766
Allan Schmidt: "Røde former på hvid bund", 1964. Sign. AS, 64. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/764
Torbjørn Olsen: Selvportræt, 1973. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 18,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/757
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. Jørgen Nash, 2003. Polykrom emalje på metal. 15 x 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/753
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 160 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/752
Hugo V. Pedersen: Sommerdag med badegæster ved stranden. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/728
Helge Ernst: Uden titel. Sign. HE. Olie på lærred. 55 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/740
Mogens Hoff: Erotisk scene. Sign. M. Hoff 77. Olie på lærred. 76 x 92.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/742
Harald Engman: En mand foran sit hus. Sign. Harald Engmann, 1922. Olie på lærred. 29 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/730
Anders Moseholm: Uden titel, 2006. Sign. Anders Moseholm. Olie på lærred. 50 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/732
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Olie på papir monteret på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/733
Vibe Bredahl: Uden titel. Sign. Vibe Bredahl 2006. Blyant og tusch på papir. Bladstørrelse 58 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/731
Preben Wölck: "Forårsjord". Sign. Wölck; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/721
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Egill Jacobsen 89. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/727
Niels Østergaard: Skovskitse, 1963. Sign. Niels Østergaard. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/726
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 62. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2419/723
Kai Lindemann, Seppo Mattinen, Hans Voigt Steffensen: Tre kompositoner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 33. Lysmål 15 x 21. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/703
Peter Brandes: "Ben", Colombes. Sign. Brandes 88; sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/720
Ejler Bille: Uden titel. Sign. Ejler Bille 85. Oliekridt på papir. Lysmål 19 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/719
Ib Geertsen, Mogens Andersen, Robert Jacobsen: Tre kompositioner. To sign. Goauche på papir. Bladstørrelse varierer (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/718
Kehnet Nielsen, Jens Birkemose: To kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 29 x 21 og 32 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK