2420/989
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/984
Knud Kristensen: Landskab med figurer og udsigt til kirke. Sign. Knud Kistensen. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2420/971
Jan Wessel: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Wessel med datering. Olie på masonit. 20 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/967
Søren Behncke (Papfar): Papirrulle. Usign. Akryl på pap. Lysmål 131 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/933
Lise Malinovsky: "Dame", 2004. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky med datering. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/929
Mogens Balle: Uden titel, 1974. Sign. M.B. samt på bagsiden med datering. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/928
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/925
Peter Voigt: Figurkomposition. Sign. Peter Voigt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/912
Henrik Busk Andersen: Uden titel. To kompositioner. Sign. monogram. Akryl på lærred. Hver 30 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/895
Albert Bertelsen: Fem kompositioner. Alle sign. Albert Bertelsen 83. Collage på papir. Lysmål 29 x 20. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2420/879
Loui Michael: Landskab med figurer, 1990. Sign. på bagsiden Loui Michael. Olie på plade. 30 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/877
Bent Jensen: "Familien". Sign. på bagsiden Bent Jessen. Olie på plade. 33,5 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/875
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 54 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/871
Ubekendt kunstner: Uden titel. Sign. CH. Olie på malerplade. 42 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/857
Preben Wölck: "Marine". Sign. Wölck. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/836
Frederik Næblerød: "The Midget". Sign. på bagsiden Frederik Næblerød 2013 med dedikation. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/825
Kaj Ejstrup: Kvindelig model. Sign. Kaj Ejstrup, eget tryk. Træsnit. Bladstørrelse 18 x 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/815
Anton Juul Pedersen: "Vinterlandskab", 1994. Sign. Juul P. samt på blændrammen. Olie på lærred. 24 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/818
John Christensen: "Mælkemanden". Sign. John C. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 25 x 21.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/807
Jais Nielsen: Kvindeportræt. Sign. Jais 49 med utydelig stedbetegnelse. Tusch på papir. Lysmål 41 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/811
Susanne Aamund: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden Susanne Aamund. Olie på lærred. 60 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/809
Jais Nielsen: Siddende kvindelig model. Sign. Jais, Paris 13. Tusch på papir. Lysmål 39 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/801
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på plade. 49 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2420/804
Erik Bak: Landskab med en vej. Sign. monogram. Olie på masonit. 80 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/803
Asger Dybvad Larsen: Uden titel, 2019. Sign. Mixed media på lærred. 25 x 19. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/800
Johannes Hofmeister: Landskab ved mølle. Sign. JH. Olie på plade. 25 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2420/780
Lise Blaabjerg: "Lys Over Callas", 1989. Sign. LB. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2420/786
Lise Blaabjerg: "Vejen til Callas" 2008. Sign. LB; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/776
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2002. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/767
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/764
Peter Nicolaisen: Bygninger ved havet. Sign. PN. Olie på lærred. 80 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/763
Knud Nielsen: Uden titel, 1963. Sign. Knud Nielsen med datering på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/753
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/751
Allan Schmidt: "Januar", Sign. AS. Olie på lærred. 59 x 45.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2420/736
Kay Christensen: Interiør, 26. feb. 1966. Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2420/744
Olaf Rude: To herreportrætter. Sign. Olaf Rude. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 25. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/743
Jesper Knudsen: "I feel strange", 2001. Sign. JK; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/739
Leif Rydeng: To kystpartier. Sign. monogram 33. Bly og akvarel på papir. Lysmål 48 x 61,5 cm. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/738
Carl Falbe-Hansen: Gadeparti. Sign. C. Falbe-Hansen 65. Olie på lærred. 39 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/734
J. F. Willumsen: Kvindeportræt. Sign. J.F.W. 1904. Blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/730
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. VSO. Olie på papir monteret på plade. 27 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/733
Ludvig Karsten: Modelstudie. Sign. L. Karsten med dedikation til Erik Strøyberg. Kul på papir. Lysmål 24 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/731
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. Mixed media på foto. Tre fotografier i én ramme. Bladstørrelse 10 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/705
Kay Christensen: "Digterens børn", 1970. Sign. Kay C. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/729
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. JV 26-9-78 samt betegnet på blændrammen. 28 x 35 og 24,5 x 29. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/728
Hjalmar Bull: Opstilling. Usign. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/727
Gottfred Eickhoff: Studie af en siddende kvinde. Sign. Eickhoff. Pen og akvarel på papir. Lysmål 18 x 28.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2420/726
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 28 x 24. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/707
Kirsten Kjær: Portræt. Sign. Kirsten; sign. og betegnet på bagsiden "Malt på Island 1957". Akryl på lærred. 36 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/721
Jais Nielsen: Studie til Sankt Elisabeth Hospital. Sign. Jais. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/720
Mie Mørkeberg: Tsunami. Sign. Mie Mørkeberg 2013. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 46 x 63.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/718
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/717
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer og hus. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/716
Folmer Bendtsen: Motiv fra Københavns havn. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på plade. 34 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/715
Jais Nielsen: Engel. Sign. Jais 36. Oliekridt på papir. Lysmål 58 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/714
Peter Rothmeier Ravn: "This Is How I Move On", 2012. Sign. Olie på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/713
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/712
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/711
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/709
Paul René Gauguin: Uden titel. Sign. Paul René Gauguin 64. Relief af kobber og mixed media. 49 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2420/691
Ib Andersen: Samling tegninger og skitser. Delvis sign. Tusch, akvarel og blyant på papir. Variable bladstørrelser. (19)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK