Kunsthåndværk og brugsgenstande af porcelæn. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Porcelæn
2420/314
"Blåmalet". Opsats af porcelæn på tresidet fod i form af delfiner med sammensnoede haler. B&G. 1915-1947. H. 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/21Lyngby
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde" opsats af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1011-1012. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 24 cm Diam. 29 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/36Aarhus
"Musselmalet Riflet, Halvblonde og Blåmalet". Dele af kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen og B&G. (36)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/63Lyngby
To spanske lågkrukker af porcelæn, dekorerede i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano Pintado a mano by Nelson. Beg. 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/87Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" middagsdele af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (14)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/123Lyngby
"Flora Danica" to dybe tallerkener af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.s slutning. Diam. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/157Lyngby
Fransk tallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld med landskab, 19. årh. Diam. 24 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/175Lyngby
"Perlestellet" isklokke af udekoreret porcelæn. Den Kongelige Danske Porcelainsfabrik. H. 28 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/181Lyngby
"Musselmalet Helblonde" frugtskål af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1061. Royal Copenhagen, 1898-1922. Diam. 22,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/185Lyngby
“The Colonial Coffee Service” af porcelæn. Royal Copenhagen. (14).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/186Lyngby
Stor figur af porcelæn i form af dansende kvinde. Volkstedt Rudolstadt. Tyskland. H. 78 cm.
Vurdering :
2421/193Lyngby
Frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano pintado a mano by Nelson. Spanien 20. årh.s beg.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/201Lyngby
"Musselmalet Riflet" seks dele porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/202Lyngby
"Musselmalet" rund terrin af porcelæn dekoreret i underglasur blå. Den Kongelige Porcelainsfabrik, ca. 1820. Diam. 23 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/253Lyngby
"Musselmalet" porcelæn dekoreret i blåt. Ca. 1800. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/268Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: En samling plaketter af bisquit. B&G og Royal Copenhagen. Diam. 13-28,5. (17)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/84Aarhus
Meissen opsats af porcelæn, dekoreret i farver og med bronzemontering. Tyskland, 19. årh. H. 41. L. 20.
Vurdering :
2422/93Lyngby
“Flora Danica” fire kagetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3573. Royal Copenhagen. Diam. 19,5 cm. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/99Lyngby
Meissen figur af porcelæn i form af kakadue. 57. Efter Eberlein/Kändler. Tyskland, 19. årh. H. 26 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/105Lyngby
Meissen figur af porcelæn i form af kakadue. 57a. Efter Eberlein/Kändler. Tyskland, 19. årh. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/111Lyngby
Vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med musselmalet mønster. 1209. Royal Copenhagen. 1920erne. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/117Lyngby
Rosenthal fad med figurer i let relief - pâte-sur-päte - porcelæn. Ca. 1910. Diam. 34,5 cm.
Vurdering :
2422/135Lyngby
Claudia Monrath Oxholm: Lågvase af porcelæn. Sign. C Monrath Oxholm, 1912. B&G. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/141Lyngby
"Flora Danica" tresidet cremekop af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3575 og 3576. Royal Copenhagen.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/147Lyngby
Jens Jacob Bregnø, Hans Tegner: "Pige med tennisketsjer" figur af porcelæn, dekoreret i overglasur farver. B&G. H. 17,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/188Lyngby
To figurer af porcelæn, hver med lille cachepot. Volkstedt-Rudolstadt, 19. årh.s slutning. H. 26 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/190Lyngby
“Flora Danica” 14 kagetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3573. Royal Copenhagen. Diam. 19,5 cm. (14)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/193Lyngby
Carl Martin-Hansen: "Piter og Trein Dirch Jans". Egnsfigurgruppe af porcelæn. 12105. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. Nr. 12105. H. 21.5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2422/195Lyngby
"Flora" og "Nymfe" To figurer af porcelæn. 12139 og 4666. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 19 og 22 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/204Lyngby
Paul Fischer, efter: Fire porcelænsplaketter. B&G. (4)
Vurdering :
2422/211Lyngby
Thorkild Olsen: Stor gulvvase af krakelé porcelæn. Mrk. monogram og 12/2 1936. Royal Copenhagen. H. 66 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/273Lyngby
Bouquetiere af porcelæn, dekoreret i purpur. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/285Aarhus
Prydvase af blanc de chine med aftagelig inderkurv. KPM, Berlin. Cirka 1900. H. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: