Skulpturel kunst af fx metal, glas, ler, gips eller plast, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne skulpturer
2420/884
Anne Vibeke Bülow: Uden titel. Sign. monogram, 03. Skulptur af sortmalet lertøj. H. 63.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/511Lyngby
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Sandsten. 38 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/515Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Sister Ovartaci". Rygefantom af bemalet metal og papmaché. L. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/529Lyngby
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære med ansigt. Sign. JFS, AP, 1991. Patineret bronze monteret på base af sort granit. 25 x 37 x 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/530Aarhus
Janusz Walentynowicz: Kunstnerens selvportræt. Sign. Janusz Walentynowicz 1998. Mixed media. H. 96. B. 84.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/538Lyngby
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. monogram 96. Børstet og poleret stål på en base af granit. H. inkl. base 43.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2421/586Lyngby
Kai Nielsen: "Venus Kalipygos", 1909. Sign. Kai Nielsen. Bronze. 22 x 13 x 10.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/622Lyngby
Kirstine Roepstorff: "Rocks on Rock (Version 3)", 2008. Usign. Installation i box. Mixed media collage. 170 x 100 x 30,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/661Lyngby
Knud Jans: Fad. Sign. Knud Jans 1980, II. Polykromt dekoreret keramik. H. 30. B. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/662Lyngby
Andreas Wargenbrant: Dalahest. Sign. monogram. Forgyldt bronze. H. 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/665Lyngby
Gudrun Lauesen: Hvilende føl. Sign. monogram GL samt stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 16. L. 29. D. 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/668Lyngby
Kai Nielsen: En proptrækker formet som en liggende kvinde. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 12,5. B. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/671Lyngby
Knud Jans: Skål. Sign. Knud Jans 1975, V. Polykromt dekoreret keramik. D. 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/680Lyngby
Andreas Wargenbrant: Bulldog. Sign. monogram samt stemplet W. Patineret bronze. H. 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/687Lyngby
Albert Feraud: Uden titel. Sign. A. Feraud. Metal. H. 62. B. 52.
Vurdering :
2421/710Lyngby
Ubekendt kunstner: Usign. Skulptur af udskåret asketræ. H. 89.
Vurdering :
2421/712Lyngby
Niels Helledie: Relief. Usign. Mixed media med applikationer på træ. 54 x 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/724Lyngby
Jesper Skov Madsen: "Enigma", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kobber. 130 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/743Aarhus
Jens Galschiøt: Kvindefigur. Sign. Jens Galschiøt, unika. Delvist patineret bronze. Unika. H. 30.
Vurdering :
2421/811Aarhus
Erik Heide: "På vej". Sign. Erik Heide, 2000. Skulptur af bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23. L. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/837Aarhus
Helen Schou: Den jyske hingst. Sign. Helen Schou. Relief af forgyldt bronze. 21 x 28.
Vurdering :
2421/851Aarhus
Ole Schjører-Hansen: Uden titel. Usign. Skulptur af sortmalet metal. H. 34.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/520Lyngby
Corneille: Oiseau. Sign. (præget) Corneille, stemplet 84/100, 2005. Grønpatineret samt poleret bronze. H. 47.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/529Lyngby
Jean Robert Ipousteguy: "Le main droite", to delt. Sign. Ipousteguy 66. Mørkpatineret bronze. 9 x 27 x 15. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/532Lyngby
Anna Sørensen: Uden titel. Sign. AS 2013. Lertøj dekoreret med indridset mønster og polykrom glasur. H. 59.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2422/538Lyngby
Maja Lisa Engelhardt: "Landskab, efterår II". Sign. på bagsiden. Ed. 2/8. Relief af bronze. 30 x 50 x 3.
Vurdering :
2422/550Lyngby
Salvador Dali: "Surrealist Piano", 1984. Betegnet. Dali; stemplet E.A. 9/35 samt støbermærke Mendrisio. H. 60. L. 39.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2422/553Lyngby
Salvador Dali: "Adam and Eve". Betegnet Dali, E.A. 33/35, IAR. Grøn, guld- og sortpatineret bronze.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/559Lyngby
Adam Fischer: Mor med barn. Sign. AF 39. Stemplet L. Rasmussen. Bronze. H. 23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2422/595Lyngby
Jean Robert Ipousteguy: "Michel-Ange", 1966. Sign. Ipousteguy, 5/9. Mørkpatineret bronze. 15 x 16 x 13.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2422/601Lyngby
Poul Isbak: Stol. Sign. PI. Blå granit fra Namibørkenen. H. 22. B. 11. D. 12.
Vurdering :
2422/646Lyngby
Fernandez Arman: "Violons sur le plat". Tryksign. Arman, 111/1000. Tre tallerkner i porcelæn. Ø. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/657Lyngby
Andreas Wargenbrant: “Monaco, Grand Prix”. Sign. monogram. Bevægelig skulptur i bronze. H. 11 cm. L. 40. W. 17 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2422/662Lyngby
Henry Heerup: Uden titel. Usign. Rød granit. H. 20. B. 33. D. 14.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/664Lyngby
Egon Fischer: Uden titel. Sign. Egon Fischer. Patineret jern. På løs sokkel. Samlet H. 20.
Vurdering :
2422/669Lyngby
Hans Munck Andersen: Objekt. Sign. monogram. Indfarvet porcelænsmasse. Base af wengé. H. inkl. base ca. 20. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/686Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Figur. Sign. chp, 26/35. Bronze. H. 17.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/692Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: “Den lille katolske”. Skulpturgruppe i fem dele af poleret marmor og sten. H. 35 (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/727Lyngby
Niels Helledie: Figur. Usign. Bemalet stentøj med væghæng. H. 31. D. 9.
Vurdering :
2422/728Lyngby
Domenico Colanzi: Tyr. Sign. Colanza, P.A., I/II. Poleret bronze. H. 62. L. 80.
Vurdering :
2422/730Aarhus
Erik Heide: “På vej”. Sign. Erik Heide, 2000. Skulptur af bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23. L. 15.
Vurdering :
2422/859Aarhus
Erik Heide: Stående figur. Sign. Erik Heide, 2010. Skulptur af bronze. H. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/909Aarhus
Erik Heide: Fugl. Usign. Skulptur af støbejern. H. 9,5. L. 22,5.
Vurdering :
2422/931Aarhus
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Relief af bemalet træ. 59 x 78.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: