Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
To bordlamper af lertøj modelleret i firsidet form samt med dekor i relief. Dekoreret med mørkegrøne og turkisgrønne glasurer. Sign. Bjørn Wiinblad, 66. Forsynet med skærme med lyst stof. H. ekskl. fatning hhv. 24,5 og 26. H. inkl. skærmholder ca. 47,5. B./L. 15. (2)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Skærme med brugspatina, herunder mærker, pletter og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Observer venligst, at reliefdekorationen ikke er ens.
6 bud