Jacob d'Agar (f. Charenton ved Paris 1642, d. København 1715)
Portræt af dronning Louise af Mecklenburg-Güstrow (1667–1721), gift med Frederik IV (1671–1730), med højt opsat hår, perleørering og iført rød kåbe med bort af hermelin. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 44×35. Original forgyldt ramme udskåret med blomster og bladværk.
Proveniens: Bukowskis, 24. november 1993 nr. 215. Bruun Rasmussen auktion 917, 2023 nr. 587 samt auktion 919, 2024 nr. 57
Overordnet fin og stabil stand. Lærredet er dubleret. Små fine krakeleringer. Mindre retoucheringer/reparationer.
2 bud
13179 | ||
847418 |