Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
Fad samt skulpturel vase af lertøj. Modelleret med indridsede motiver. Dekoreret med turkisblå og sort glasur. Fad sign. Weggerby 61. Vase sign. Weggerby 58. Unika. H. hhv. 4,5 og 22. L. 35,5 og 15,5. B. 31,5 og 11. (2)
Vase med større reparation og glasurkrakeleringer. Fad med flere glasurafslag og enkelte retoucheringer.
18 bud