Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
“Caravel”. Salatsæt med skafter af sterlingsølv, laf af sort plast. Georg Jensen efter 1945. L. 28,7 og 29,3. Samt et saltkar, en saltske og en peberbøsse af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 110 (saltkar og ske) samt 423. Vægt eksklusive salatsæt med plast 35 g. Saltkar: H. inkl. hank 1,7. L. 5,2. Saltske: L. 4. Peberbøsse: H. 3,7. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Saltkar med omfattende slitage. Saltske bøjet ved hankens dekoration. Peberbøsse med enkelte mørke overfladepletter.
16 bud