Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
To fade af lertøj, modelleret i hhv. oval og oktagonal form. Dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå bund. Sign. Bjørn Wiinblad 76, samt Bjørn Wiinblad, 72. Største fad med montering af messing. L. hhv. 37 og 44. H. hhv. 30,5 og 43,5. (2)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Ovalt fad med glasurdefekt på front. Oktagonalt fad med glasurafslag på front samt to slebede glasurbobler på bagside, disse hidrørende fra fremstillingen.
1 bud