2420/534
Taburet af kirsebærtræ samt eg, sæde med fransk rørflet. Udført hos snedkermester Wørts.
Præmieret ved Kunsthåndværkets Prisopgave og udstillet første gang på Snedkerlaugets Møbeludstilling i 1958. Litteratur: Grete Jalk [Red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 4, s. 74–75.
Slitage, herunder ridser og mærker. Flet med mindre defekter. Et ben knækket og indbundet.
Vurdering
Hammerslag
3 bud
1148887 | ||
868561 | ||
865986 |