2420/​534

Taburet af kirsebærtræ samt eg, sæde med fransk rørflet. Udført hos snedkermester Wørts.

Præmieret ved Kunsthåndværkets Prisopgave og udstillet første gang på Snedkerlaugets Møbeludstilling i 1958. Litteratur: Grete Jalk [Red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 4, s. 74–75.

Slitage, herunder ridser og mærker. Flet med mindre defekter. Et ben knækket og indbundet.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
1148887 1.100 DKK
868561 1.050 DKK
865986 1.000 DKK