2419/864
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Stort fad af lertøj. Indvendigt dekoreret med glaseret motiv i turkisblå, grønne og brune nuancer. Udvendigt med transparent glasur. Sign. Bjørn Wiinblad -54, Danmark. H. 6,3. Diam. 44.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på base og fodrand. Øverste kant med en større reparation med flere afslag samt en yderligere reparation.
Vurdering
Hammerslag
17 bud