Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ 237”. Kurvestol af formbøjet rattan, betrukket i sæde med lys grå uld. Formgivet 1937. Udført hos Sika-Design.
Præsenteret på Charlottenborgs Forårs-udstilling 1937.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1937. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998 s. 267.
“De to kurvestoles enkle opbygning og Jacobsens udnyttelse af materialets muligheder for at skabe krumme flader, antyder den interesse for stole opbygget over krumme skaller, som for alvor skulle komme til udfoldelse med hans skalstole fra 1950'erne.”
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
5 bud