2419/555
Tove Anderberg (f. Aalborg 1942, d. 2021)
Stor, skulpturel vase af stentøj modelleret som blomst. Dekoreret med gulgrøn glasur. Sign. Tove Anderberg 95. Unik. H. 39,7. Diam. ca. 18–21.
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Munding med større reparation og revner.
Vurdering
Hammerslag
2 bud