Søren Kongstrand, m.fl. (f. Ejerslev, Morsø 1872, d. Esbjerg 1951)
Jens Pedersen, m.fl. (f. 1890, d. 1956)
Fire vaser samt en figur i form af en hund af lertøj. Dekoreret med hhv. rødlilla silkeglasur og lustreglasur. Sign. hhv. SK, JP og ubekendt monogram. Unika. H. 12–34. (5)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Største vase samt vase med ubekendt monogram med glasurafslag på mundinger.
2 bud