2420/​558

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 36”. Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarnflet. Formgivet 1962. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre revner i træet. Papirgarn med pletter og smuds.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

6 bud

Tidspunkt Byder Bud
1136899 (Autobud) 4.000 DKK
947995 3.800 DKK
1136899 3.600 DKK
903520 3.400 DKK
1136899 3.200 DKK
947995 3.000 DKK