2418/977
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
To salatskåle af teak med bånd af hhv. messing og stål. Udført hos Nissen, Langå. H. 13,5–16,5. Diam. 23–28. (2)
Proveniens: Fra Richard Nissens private samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Messingbåndet sidder løst.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
2 bud