2422/​888

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Rund vase af stentøj modelleret med mande- og kvindeansigt i relief samt to små hanke. Dekoreret med okseblodsglasur med turkisgrønne elementer. Sign. Jais, 20248. Kgl. P. Bund med papiretiket fra Royal Copenhagen. H. 20,5.

Almindelig brugspatina.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

10 bud

Tidspunkt Byder Bud
327644 1.950 DKK
922832 1.900 DKK
327644 1.850 DKK
922832 1.800 DKK
327644 1.750 DKK
922832 1.700 DKK
327644 1.650 DKK
922832 1.600 DKK
327644 1.550 DKK
922832 1.500 DKK