2419/549
Jørgen Jensen (f. Jetsmark 1891, d. 1989)
Lille vandkande af sterlingsølv med hamret overflade og hængslet låg. Låg samt underside af hank med stiliserede blade og bær. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 385 C. Vægt 354 g. H. 15.
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Sparsomme alders- og brugsspor; få overfladeridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag
6 bud