2419/913
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“BM 61”. Sæt på fire spisebordsstole af mahogni. Sæde og ryg med sjeneflet. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn. (4)
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En stol med knækket ben i bunden og knækket ved samling på front ved sæde. Nogle samlinger med mellemrum. Flet med defekter.
Vurdering
Hammerslag
13 bud