En samling bordsølv bestående af opsats af sterlingsølv dekoreret i delvist perforeret mønster samt gadroneret kant. Udfyldt. H. 14,5. Bæger af hamret sølv dekoreret med Viborg domkirke. H. 8,5. Engelsk asiet af sterlingsølv dekoreret i delvist perforeret mønster samt drevet motiv af Kong Edward VII. Diam. 9. Samt teske af sterlingsølv med ilagt mønt afbilledet Kong Christian IX og Dronning Louise. L. 14. Samlet vægt ekskl. opsats ca. 111 g. 19.-20. årh. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bæger med buler.
1 bud
942187 |