Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
i Aarhus
2420/379
Valdemar Irminger: Fra en solbelyst skovvej. Sign. VI. Olie på lærred monteret på plade. 19 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2421/4Aarhus
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskib ved Grønland. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/10Aarhus
Wilhelm Marstrand: "Abbaten skjemter med unge piger". Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 51 x 63.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/16Aarhus
Henry Moore: Linjeskibet HMS Victory i Portsmouth havn. Sign. monogram. Olie på lærred. 72 x 122.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/28Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19.årh.: Opstilling med roser på et stenkarm. Usigneret. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/40Aarhus
Godfried Schalcken, stil, 17.-18. årh.: Købmanden studerer sine regnskaber. Usigneret. Olie på træ. 34 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/52Aarhus
Viggo Johansen: Portræt af fru Brøndum. Sign. Viggo Johansen. Olie på lærred monteret på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/58Aarhus
Michael Therkildsen: Parti med en hest under et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/64Aarhus
Jens Juel, skole, 18. årh.: Portræt af ung kvinde i hvid silkekjole og med høj paryk. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 32 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/70Aarhus
Oscar Björck: Portræt af doktorinde K. Walter. 1885. Sign. Oscar Björck. Olie på træ. 81 x 33.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/76Aarhus
G. A. Clemens: Jæger skyder efter en flok agerhøns. Sign. G.A.C. 1907. Olie på lærred moneteret på træ. 20 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/82Aarhus
Valdemar Irminger: En dragon trompeter, holdende på en hvis hest. Sign. VJ 79. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/88Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900.: Almueinteriør med en ældre herre. Sign. C. Harcke. Olie på lærred. 64 x 73.
Vurdering :
2421/94Aarhus
Johan Peder Bless: Et par portrætter af et ægtepar. Begge sign. J. Bless 1858. Olie på lærred. Hver 75 x 61. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/100Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenstemning fra Moesgaard med ænder ved et åløb. Sign. Olie på lærred. 79 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/104Aarhus
E. V. Bøgh: Forårsdag med blomstrende bede ved en villa. Sign. E.V. Bøgh 1931. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/106Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse.: Kystparti med solnedgang. Utydeligt sigeneret. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/118Aarhus
Peder Holm: Udsigt til Aarhus fra Risskov. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/130Aarhus
N. G. Rademacher: "Bregentved set fra dyrehaven". Sign. N. G. Rademacher. Olie på malepap monteret på lærred. 28 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/136Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med roser, ranunkel og reseda i et glas. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/142Aarhus
Dansk maler, 19. årh.s midte: "Den vaade Ovn paa Bornholm." Usigneret. Olie på lærred. 35 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/148Aarhus
Joachim Gottfried Wilhelm Weitlandt: Interiør med familien Sörens. Hinterglassmaleri. Lysmål 40 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/257Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Skovparti med en fiskende dreng. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1926. Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/264Aarhus
Carl Fischer: “Udsigt fra Taget”. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/278Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenparti fra Belvedere, Italien. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 26 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/4Aarhus
P. C. Skovgaard: Parti af Charlottenlund Skov. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 39.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2422/10Aarhus
Nederlandsk maler, 18. årh.: Et par italienske landskaber. Usignerede. Olie på træ. 10 x 11. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2422/16Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 23.
Vurdering :
2422/22Aarhus
N. A. Lützen: Fra en skovlysning. Sign. N. A. Lützen, Mai 1870. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/28Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Gårdeksteriør med udsigt til en kirke. Sign. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/34Aarhus
Dansk maler, 18. årh.: Allegorisk scene. Usigneret. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2422/40Aarhus
Carl Schlichting-Carlsen: Sensommerdag med en kunstmaler og en kvinde. Sign. Olie på lærred. 130 x 93.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/46Aarhus
Rembrandt van Rijn, efter, 19. årh.: Klædemagerlaugets prøveudvalg. Usign. Olie på lærred. 222 x 292.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/52Aarhus
Dansk maler, 18. årh.: Portræt af Frederik V (1723–1766) i rustning. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/58Aarhus
Georg Emil Libert: Person i en robåd ud for Helligdomsklipperne, Bornholm. Sign. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/64Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt. Usigneret. Olie på plade. 26 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/70Aarhus
Alexander Eckener: Ved en hvid havelåge. Sign. A. Eckener. Olie på lærred. 70 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/76Aarhus
Alf Lundeby: "Udsigt fra min have, Lillehammer. Sign. Alf Lundeby, Lhmr, aug. 1925. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2422/88Aarhus
Alf Lundeby: "Udsigt fra Maihaugen, Lillehammer. Sign. Alf Lundeby, Lhmr, aug. 1925. Olie på plade. 31,5 x 40.
Vurdering :
2422/94Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på malepap. 21 x 18.
Vurdering :
2422/106Aarhus
Otto P. Balle: Sommerdag ved en skovsø. Sign. Otto P. Balle 1895. Olie på malepap. 53 x 68.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/171Aarhus
Marcel Cogniet: Parti fra klippekyst. Sign Marcel Cogniet. Olie på lærred. 27,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/199Aarhus
Dansk maler, 18. årh: Portræt af en ung adelskvinde. Betegnet. på bagsiden. Olie på lærred. Oval. 47 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/220Aarhus
Frederik Rohde: Parti med personer i samtale ved et bondehus. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/224Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med en flod ved solnedgang. Usigneret. Olie på malepap. 23 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/260Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning.: Klippekyst med en fisker. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 31 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/267Aarhus
Raffaello Santi, efter, 20. årh.s begyndelse: Madonna med Kristusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 45.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2422/268Aarhus
Aage Bertelsen: Ved en skovsø. Sign. Aage Bertelsen. Olie på lærred. 39 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/269Aarhus
Anthonore Christensen: Bakket landskab med store sten. Sign. monogram. Olie på malepap. 26 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/272Aarhus
Emil Rosenstand: Gadeparti med et par unge kvinder i forgrunden. Usign. Olie på plade. 40 x 31.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2422/277Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på malepap. 46 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/290Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Parti fra Møns Klint med Sommerspiret. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/294Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre fiskere ved deres båd på en strand. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/296Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndels: Portræt af en italiener. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 39 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: