Kunsthåndværk og brugsgenstande af sølv. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Sølv
i Lyngby
2420/977
Eigil Jensen: Tre små skåle af sterlingsølv. Dekoreret med gul emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/27Lyngby
Ovalt fad af sølv. Københavns bymærke 1930. Vægt 2901 g. L. 60 cm. B. 41 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/33Lyngby
"Amager" - snøremaller med livbåndspænde, spyd og lænke. Mester Johan Georg Holm, København 1839-1882. (9).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/45Lyngby
"Amager" - samling af dragtsmykker. Bl.a. mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847-1880. (37)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/51Lyngby
Et par lysestager af sølv. P. Hertz, København 1938. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/57Lyngby
Amager rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mester Claus Brun Alberts, København 1797-1840. H. 9,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/69Lyngby
Komplet samling af juleskeer af forgyldt sølv og sterlingsølv, 1910-2009. A Michelsen og Georg Jensen Vægt 4980 g. (103)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/93
"Christiansborg" bestik af hammerslået sølv. Grann & Laglye. Vægt 3080 g. (86)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Udgået
2421/173Lyngby
Svingkedel af sølv, skævknækket, på tilhørende stand. Vægt 1836 g. H. 41 cm.
Vurdering :
2421/178Lyngby
Barok form lågkrus af sterlingsølv. Svend Toxværd, 20. årh. Vægt 647 g. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/203
"Eva" bestik af sølv. Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 598 g. (26)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2421/238Lyngby
Kaffeservice af sølv, Grann & Laglye, København 1946. Vægt 837 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/528Lyngby
Bjarne Weimar, Evald Nielsen: Et par to-armede lysestager af sølv. Udført hos Evald Nielsen. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/804Lyngby
Thorvald Bindesbøll: Tesi af sølv smedet med ornamentik. Udført og mærket hos sølvsmed R. Jensen, 1914. Vægt 50 g. L. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/916Lyngby
Gundorph Albertus: "Kaktus". Bestikdele af sølv og sterlingsølv. Georg Jensen 1915-1930, 1933-1944 samt efter 1945. (19)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/918Lyngby
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestiksæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål 3546 g. (115)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/9Lyngby
Kande af sterlingsølv, glat buttet korpus, hank af pokkenholt. stemplet MBA for Mogens Bjørn-Andersen. Vægt 446 g. H. 19 cm.
Vurdering :
2422/15Lyngby
Dansk nålepunslet bæger af sølv. Mester Peter Christensen Ove, Københavns bymærke 1745. Vægt 214 g. H. 10,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/42Lyngby
"Rosenborg". Sæt af skrivesager af sterlingsølv. A. Michelsen, København 1906. Vægt 587 g. H. 9 cm. L. 22 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/57Lyngby
Et par alterstager af sølv, drevede med rocailler og kæmninger i såkaldt Rosenborg-stil. A. Dragsted, København 1937. Vægt 1311 g. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/176Lyngby
Russisk teglas-holder af sølv. V. Akimov, Moskva 1892. Vægt 130 g. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/177Lyngby
"Empire" bestik og serveringsdele af sølv, forskellige mestre. Vægt ekskl. dele med stål og ben 1687 g. (70+2))
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/180Lyngby
Kande af sølv, skævknækket rokokoform, A. Dragsted 1892 samt sukkerskål, P. Hertz 1845. Vægt 780 g. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/183Lyngby
A. Michelsen. Samling julebestik, forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Vægt 513 g. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/185Lyngby
To margretebægre af sølv, en med blå emalje. Danmark, 20. årh. Vægt 725 g. H. 9,5-11 cm. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/194Lyngby
To russiske serveringsskeer af forgyldt sølv, med med niello. I originalt etui, mrk. Fabrikant Iv. Klebnikov. (3)
Vurdering :
2422/212Lyngby
"Sparta" 12 knive af sterlingsølv. Cohr. Danmark, 20. årh. L. 22 cm. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/252Lyngby
"Rosenborg" bestik af pletsølv. Georg Jensen. (26)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/253Lyngby
Et par ottomanske skåle af sølv. Omkr. 1900. Vægt 1311 g. Diam. 25 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/305Lyngby
Engelsk strøbøsse af sølv, saltkar samt nålehus. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/306Lyngby
Elektrisk tevandsmaskine af pletsølv, Regency form. 20. årh. H. 39,5 cm. B4
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: