Kunst på papir tegnet med fx blyant, tusch, pen og vandfarve eller trykt som træsnit, radering, mezzotinte eller litografi. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre grafik & tegninger
i Aarhus
2420/277
Peter Ilsted: Tre interiør motiver. Betegnet Original radering af Peter Ilsted. Mezzotinter. Lysmål 27 x 25-36 x 30. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/22Aarhus
Thorvald Bindesbøll: Samling på ni mindre dekorationsmønstre. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 11 x 11-16 x 22. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/34Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skibsportræt. Utydeligt signeret. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 55 x 75.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/46Aarhus
Italiensk maler, 19. årh.: Piberygende fisker. Sign. A. Mamoli, Picco 87. Olie på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/112Aarhus
Johannes Larsen: "Bygevejr i april". Tryksign. monogram, 1906. Radering. Lysmål 24 x 32,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/124Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh.: "Die K.K. Hauptmauth und das Dominikaner-Kloster in Wien". Kobberstik. Lysmål 29 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/82Aarhus
Peter Ilsted: “Den gamle stue”. 1920. Opus 40. Sign. Peter Ilsted. Mezzotinte i farver. Lysmål 61 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/100Aarhus
Jacques Chereau: "Embarquement des Français pour (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 28 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/221Aarhus
Christian David Gebauer: Parti med græssende heste. Sign. på bagsiden. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 19 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/222Aarhus
Ubekendt kobberstikker: Slaget ved Bornholm. 1563. Kobberstik. Lysmål 26 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/241Aarhus
Johannes Larsen: "Havlitter" og "Forarbejde til Skovsneppen". Radering og træsnit. Lysmål 10,5 x 16 og 12 x 16,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/251Aarhus
Hermann Böhme: "Trafo transport v. BHF Sternschanze (...)". Sign. Akvarel på papir. Lysmål 54 x 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/262Aarhus
Theodor Becher: Opstilling med blomster Sign. Th. Becher. Akvarel på papir. Lysmål 63 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/278Aarhus
Georg Balthasar Probst, efter: Prospekt fra Herengracht, Amsterdam. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/279Aarhus
Basilius (Basil) Besler: "Alcea Syriaca". Usigneret. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/280Aarhus
Ubekendt kunstner: Botaniske plancher. Usigneret. Bladstørrelse ca. 29 x 22. Lysmål 34 x 23. Uindrammet. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: