Klassisk modernisme
2420/825
Kaj Ejstrup: Kvindelig model. Sign. Kaj Ejstrup, eget tryk. Træsnit. Bladstørrelse 18 x 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/512Aarhus
Jens Søndergaard: Parti fra Rådhuspladsen, København. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 103. U.r.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/527Aarhus
Jens Søndergaard: Kunstnerens moder. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 89 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/532Lyngby
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2421/542Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra Hjørring Bjerge med figur i forgrunden, 1960. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 77.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/544Lyngby
Jens Søndergaard: "Hedelandskab", 1954. Sign. Søndergaard 54. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2421/593Aarhus
Jens Søndergaard: Fjordparti. Sign. Jens S, 16. april 55. Akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/608Aarhus
Agnes Louise Agnete Weie (f. Jensen): Selvportræt. Usign. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/610Lyngby
Agnete Jensen: Opstilling. Sign. AJ. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/613Lyngby
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/631Lyngby
Svend Engelund: Landskab, Nordjylland. Sign. SE 46. Gouache på karton. Lysmål 20,5x32,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/643Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/646Lyngby
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. I.V. Olie på lærred. 30 x 36 og 35 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/652Aarhus
Svend Engelund: Interiør med figur. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 17 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/653Aarhus
Svend Engelund: Landskab med huse. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/657Lyngby
Povl Schrøder: Siddende kvinde i rød kjole. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 48 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/669Lyngby
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/674Lyngby
Jens Peter Groth-Jensen: "Huse i vintersol". Sign. Groth Jensen 1977. Olie på lærred. 68 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/679Lyngby
Sigurd Swane: To kompositioner. Begge sign. SSw. Olie på lærred. 23 x 33 og 21 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/695Lyngby
John Christensen: Vinduesparti. Sign. John C, 1936. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/717Lyngby
Folmer Bendtsen: Skovparti. Sign. Folmer B. 34. Olie på lærred. 100 x 155.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/722Lyngby
Ernst Zeuthen: To fiskerbåde. Sign. Ernst Zeuthen 1930. Olie på lærred. 56 x 79.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/727Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Parti fra Wedi, 1917. Sign. J.T.S., Wedi 1913. Olie på lærred. 27 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/753Aarhus
Ole Kielberg: Blomster. Begge sign. OK, 1969. To akvareller på papir. Lysmål 31 x 25 og 20,5 x 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/759Aarhus
Robert Storm Petersen: Vittighedstegning. 1-6-44. Sign. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 38 x 27,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/781Aarhus
Sigurd Swane: Kystsceneri. Sign. Sigurd Swane, Frederikssund 3–4-1902. Blyant på papir. Lysmål 25 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/784Aarhus
Olivia Holm-Møller: Vaskekoner. Sign. OHM. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 51.
Vurdering :
2421/785Aarhus
Ernst Zeuthen: Skib. Sign. monogram, 1933. Olie på lærred. 35,5 x 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/786Aarhus
Kræsten Iversen: Parti fra Østre Anlæg med Statens Museum for Kunst. Sign. KI. Olie på lærred. 40 x 52.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/789Aarhus
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/798Aarhus
Kræsten Iversen: Formiddagssol ved kysten, Svaneke. Sign. K.I. Olie på lærred. 81 x 102.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/799Aarhus
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. K.I. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/830Aarhus
Robert F. Jørgensen: Parti fra København med skyggefulde træer, 1918. Sign. Olie på lærred. 84 x 88.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/835Aarhus
Niels Grønbech: Parti fra Amsterdam. Sign. N. Grønbech, 63. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/838Aarhus
Svend Engelund: Siddende nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på plade. 13,5 x 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/887Aarhus
Martin Kaalund-Jørgensen: Stueinteriør med en potteplante i en vindueskarm. 1932. Sign. Olie på lærred. 85 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/959Aarhus
Sigurd Swane: Portugisisk landskab. Sign. S Sw. Olie på lærred. 72 x 75.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/541Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Marias gravlæggelse - frit efter ikon". Sign. på bagsiden S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
2422/565Lyngby
Ebba Carstensen: Skovparti med figurer. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 79 x 63.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/574Lyngby
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/580Lyngby
Jens Søndergaard: Portræt, 1928. Sign. Jens Søndergaard på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/640Lyngby
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 74 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/641Aarhus
Robert Storm Petersen: Vittighedstegning. Sign. R. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 24 x 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2422/643Lyngby
Folmer Bonnén: Balletdanserinde. Sign. Folmer Bonnén. Gouache på plade. Lysmål 38 x 48.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/658Lyngby
Ernst Zeuthen: Skib til havs. Sign. Ernst Zeuthen 1934. Olie på lærred. 79 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/681Lyngby
Gerda Swane: Landskab. Sign. på bagsiden Gerda Swane, 1951. Olie på lærred. 56 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/695Lyngby
Henning Jensen: Klippeparti. Sign. Henning Jensen. Olie på lærred. 33 x 38,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/698Lyngby
Thorvald Bindesbøll: To skitser i én ramme. Sign. monogram 15. Akvarel og blyant på papir. Samlet lysmål 18 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/700Lyngby
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/710Lyngby
Jürgen von Wrangel: Uden titel. Sign. JW. Olie på plade. 32 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/712Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 67 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/716Lyngby
Lars Swane: Landskab med hus i baggrunden. Sign. LS 41, samt på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/721Lyngby
Mogens Hertz: Parti med fiskere. Sign. Hertz 55. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
2422/757Aarhus
Kræsten Iversen: Haveparti. Sign. K.I. Olie på lærred. 22 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/770Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Overskyet dag ved havet. Utydeligt signeret, 56. Olie på malepap. 52 x 73.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/776Aarhus
Kræsten Iversen: Vinterparti med solnedgang. Sign. K.I. Olie på lærred. 91 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/854Aarhus
Kræsten Iversen: Selvportræt. Sign. K.I. Olie på lærred. 69,5 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/899Aarhus
Henry Hanke: "From Waverton". Udsigt over Waverton, Sydney. Sign. Olie på lærred monteret på masonit. 51 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/908Aarhus
Ernst Syberg: Opstilling med blomster på flisebord. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/935Aarhus
Ragnhild Keyser: "Normandiet". Sign. R Keyser. Betegnet på bagsiden Paris 1920. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: