Nutidskunst
2420/989
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/503Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskaber ved havet. Suite på 15 kompositioner. Sign. JH. Olie på masonit. Ca. 21 x 29. (15)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2421/506Aarhus
Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark: Skib ved Kvæsthusbroen, 1945. Usign. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 30,5 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/508Lyngby
Hans Voigt Steffensen: Dansende par, 2000/01. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2421/524Aarhus
Peter Brandes: "De-parture", 1995. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2421/526Lyngby
Jens Birkemose: Komposition, 1982. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 162 x 116.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2421/533Aarhus
Albert Bertelsen: "Lav tåge, Færøerne". Sign. Albert Bertelsen; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/541Lyngby
Albert Bertelsen: "Støjfri natur - Færøerner", 2012-13. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 85 x 120.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/548Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2421/550Lyngby
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2421/551Aarhus
Sven Dalsgaard: "Fugleprædiken", 1944. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard med datering. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/553Lyngby
Sven Dalsgaard: "Trio". Sign. Sven Dalsgaard, 1980 samt på bagsiden. Olie, akryl og plexiglas på krydsfinér. 119 x 78.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/560Aarhus
Johnny Madsen: Figur. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/568Lyngby
Karl Bovin: Fem kompositioner. Alle sign. Karl Bovin. Akvarel på papir. Bladstørrelse og lysmål varierer. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/569Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: "La Boqubria 1". Sign. Bentemarie Kjeldbæk 1992; Sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 212 x 152.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/574Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: "Et Eventyr". Sign. Ursula Reuter 78. Mixed media på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
2421/575Aarhus
Trine Hind: "Éfterladt/Efterladenskab", 2009. Sign. på bagsiden Tine Hind. Olie på lærred. 130 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/583Lyngby
Wilhelm Freddie: Erotisk komposition. Sign. Freddie, 15-10 66. Blyant på papir. Bladstørrelse 13 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/592Lyngby
Sven Dalsgaard: Tolv kompositioner. Alle sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 25 x 20. (12)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/598Lyngby
Inge-Marie Eriksen: Sytten kompositioner. Sign. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (17)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/604Lyngby
Karl Bovin: Nepal. Sign. Karl Bovin 70. Olie på plade. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/607Lyngby
Sam Kaner: "Golden City #2". Sign S. Kaner 1962; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/616Lyngby
Bjørn Nørgaard, Per Kirkeby: "Jøde Skolen", 1970. Sign. Bjørn Nørgaard. Collage. Bladstørrelse 54 x 74. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/619Lyngby
Sven Dalsgaard: "Makrelfiskere" og "Sort hav". Begge sign. Sven Dalsgaard 1954. Laveret tusch på papir. Lysmål 35 x 26 og 28 x 40. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/628Lyngby
Lars Ravn: "Byplanlæggeren". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 89.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/634Lyngby
Lars Swane: Vinterlandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/635Aarhus
Kresten Havgaard: "U.T. (Vervix (olsker))". Sign. på bagsiden Kresten Havgaard I 2005. Olie på lærred. 143 x 150.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/641Aarhus
Jens Birkemose: "Tordenvejr - og musik og kat", 2002. Sign. B. Akryl på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/647Aarhus
Walasse Ting: Uden titel. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 27.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/649Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 88. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
2421/658Lyngby
Stig Weye Hansen: "Signaler", 1982. Sign. monogram. Olie på lærred. 30,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/660Aarhus
Torbjørn Olsen: Portræt af musikeren Sebastian, 2010. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Tuschpen på papir. Lysmål 26 x 17.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/681Lyngby
Loui Michael: Surrealistisk komposition, 1976. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
2421/683Lyngby
Axel Lind: Brænding mod en klippekyst. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 27x35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/693Lyngby
Jack Kampmann: Færøsk bygd. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/694Lyngby
Øssur Mohr: "Morgenlys, Vinter". Sign. Øssur Mohr 07; sign. og dateret (06) med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
2421/696Lyngby
Bent Stubbe Teglbjærg: "Fra en blå by", ca. 1992. Sign. monogram på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/697Lyngby
Inge Hørup: "Woman in red dress", 2010-14. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 160 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/700Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: “Love, Hate”. Sign. NE. Gjerdevik 91–92. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 50×65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/702Lyngby
Claus Carstensen: "Reflexions sur la Violence (Kitsch 1 ) #2, 1984. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/703Lyngby
Berit Jensen: "Solopgang", 1986. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 165 x 170. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/705Lyngby
Jiri Georg Dokoupil: Model. Sign. d 89. Tusch på papir. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/706Lyngby
Kurt Trampedach: "Chilardicoborda". Sign. Trampedach 79. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
2421/707Lyngby
Finn Pedersen: Komposition. Sign. Finn Pedersen 72. Olie på plade. 55 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/708Lyngby
Poul Agger: Komposition med ansigt. Sign. Paul Agger 96. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/713Lyngby
Niels Macholm: "Selvportræt af kone", 1957. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 120 x 137.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/715Lyngby
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/718Lyngby
Victor Haagen-Müller: Landskab. Sign. V. Haagen-Müller 42. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/720Lyngby
Berit Jensen: "Massernes Pneumatik", 1993. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 185 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
2421/721Lyngby
Kirsten Ortwed: "Erik ud af depression", 1981. Sign. Kirsten Ortwed på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/723Lyngby
Jørgen Boberg: "Par med mad", 2007. Sign. Boberg. Olie på plade. 32 x 21.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/725Lyngby
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. R.M. 70. Tusch på papir. 65 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/730Lyngby
Ib Spang Olsen: "Før Terminen". Sign. Mixed media på karton. Lysmål 50x69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/731Lyngby
Leif Rydeng: Fugle i flugt. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred 43x58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/734Lyngby
Kristian von Hornsleth: F.Y.A.L. 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/735Lyngby
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. Ciro (Pseudonym for Poul S. Nielsen). Olie på lærred. 55x46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/736Lyngby
Selim Turan: Uden titel. Sign. Selim. Mixed media på papir monteret på lærred. 92 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/737Lyngby
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 16 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/740Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 50 x 120.
Vurdering :
2421/742Aarhus
Torbjørn Olsen: Studie af en kat, 1979. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 20.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/744Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Alhambra", 1999. Sign. monogram 99. Olie på lærred. 64 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/749Aarhus
Søren Andersen: "Hytter, tipperne", 2004. Sign. SA samt på blændrammen Søren Andersen. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: