Kunst på fx lærred, panel eller papir malet med oliemaling, akrylmaling, tempera eller lignende, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne malerier
2420/989
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/500Aarhus
Asger Jorn: Kvinde i profil. Sign. A.J. 34. Olie på lærred. 29 x 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/503Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskaber ved havet. Suite på 15 kompositioner. Sign. JH. Olie på masonit. Ca. 21 x 29. (15)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2421/506Aarhus
Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark: Skib ved Kvæsthusbroen, 1945. Usign. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 30,5 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/508Lyngby
Hans Voigt Steffensen: Dansende par, 2000/01. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2421/512Aarhus
Jens Søndergaard: Parti fra Rådhuspladsen, København. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 103. U.r.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/517Lyngby
Nicholas Koshkosh: Uden titel, 2021. Sign. på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 198 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2421/520Lyngby
Mathias Malling Mortensen: "Window", 2020. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på udskårne, overlejrende lærreder. 100 x 70.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/524Aarhus
Peter Brandes: "De-parture", 1995. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2421/526Lyngby
Jens Birkemose: Komposition, 1982. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 162 x 116.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2421/527Aarhus
Jens Søndergaard: Kunstnerens moder. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 89 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/532Lyngby
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2421/533Aarhus
Albert Bertelsen: "Lav tåge, Færøerne". Sign. Albert Bertelsen; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/535Lyngby
Tal R: Uden titel. Sign. monogram. Olie på offset tryk. 27 x 20.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/541Lyngby
Albert Bertelsen: "Støjfri natur - Færøerner", 2012-13. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 85 x 120.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/542Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra Hjørring Bjerge med figur i forgrunden, 1960. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 77.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/544Lyngby
Jens Søndergaard: "Hedelandskab", 1954. Sign. Søndergaard 54. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2421/548Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2421/550Lyngby
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2421/551Aarhus
Sven Dalsgaard: "Fugleprædiken", 1944. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard med datering. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/553Lyngby
Sven Dalsgaard: "Trio". Sign. Sven Dalsgaard, 1980 samt på bagsiden. Olie, akryl og plexiglas på krydsfinér. 119 x 78.
Vurdering :
2421/560Aarhus
Johnny Madsen: Figur. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/568Lyngby
Karl Bovin: Fem kompositioner. Alle sign. Karl Bovin. Akvarel på papir. Bladstørrelse og lysmål varierer. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/569Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: "La Boqubria 1". Sign. Bentemarie Kjeldbæk 1992; Sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 212 x 152.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/572Aarhus
Jacob Rantzau: Studie til "The gentle guide", 2013. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
2421/574Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: "Et Eventyr". Sign. Ursula Reuter 78. Mixed media på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
2421/575Aarhus
Trine Hind: "Éfterladt/Efterladenskab", 2009. Sign. på bagsiden Tine Hind. Olie på lærred. 130 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/580Lyngby
Jes Brinch: Uden titel, Hoi An, 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/583Lyngby
Wilhelm Freddie: Erotisk komposition. Sign. Freddie, 15-10 66. Blyant på papir. Bladstørrelse 13 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/584Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel, 1984. Sign. J. Birkemose. Olie på lærred. 70 x 70.
Vurdering :
2421/590Aarhus
Henrik Godsk: Portræt. Sign. på bagsiden Godsk, 2011. Olie på lærred. 41 x 31. Uindrammet.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/592Lyngby
Sven Dalsgaard: Tolv kompositioner. Alle sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 25 x 20. (12)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/593Aarhus
Jens Søndergaard: Fjordparti. Sign. Jens S, 16. april 55. Akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/596Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel, 1985. Sign. J. Birkemose. Olie på lærred. 55 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/598Lyngby
Inge-Marie Eriksen: Sytten kompositioner. Sign. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (17)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/604Lyngby
Karl Bovin: Nepal. Sign. Karl Bovin 70. Olie på plade. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/605Aarhus
Hussein Tai: Uden titel. Sign. på bagsiden Hussein Tai. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/607Lyngby
Sam Kaner: "Golden City #2". Sign S. Kaner 1962; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/608Aarhus
Agnes Louise Agnete Weie (f. Jensen): Selvportræt. Usign. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/610Lyngby
Agnete Jensen: Opstilling. Sign. AJ. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/613Lyngby
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/616Lyngby
Bjørn Nørgaard, Per Kirkeby: "Jøde Skolen", 1970. Sign. Bjørn Nørgaard. Collage. Bladstørrelse 54 x 74. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/619Lyngby
Sven Dalsgaard: "Makrelfiskere" og "Sort hav". Begge sign. Sven Dalsgaard 1954. Laveret tusch på papir. Lysmål 35 x 26 og 28 x 40. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/625Lyngby
Jan S. Hansen: "Age of the Warlock", 2011. Sign. på bagsiden. Mixed media på træ. 88 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/628Lyngby
Lars Ravn: "Byplanlæggeren". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 89.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/631Lyngby
Svend Engelund: Landskab, Nordjylland. Sign. SE 46. Gouache på karton. Lysmål 20,5x32,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/634Lyngby
Lars Swane: Vinterlandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/635Aarhus
Kresten Havgaard: "U.T. (Vervix (olsker))". Sign. på bagsiden Kresten Havgaard I 2005. Olie på lærred. 143 x 150.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/638Aarhus
Else Alfelt: Komposition. Sign. Else Alfelt 45. Akvarel på papir. Bladstørrelse 20 x 25.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/641Aarhus
Jens Birkemose: "Tordenvejr - og musik og kat", 2002. Sign. B. Akryl på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/643Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/646Lyngby
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. I.V. Olie på lærred. 30 x 36 og 35 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/647Aarhus
Walasse Ting: Uden titel. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 27.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/649Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 88. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
2421/652Aarhus
Svend Engelund: Interiør med figur. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 17 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/653Aarhus
Svend Engelund: Landskab med huse. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/657Lyngby
Povl Schrøder: Siddende kvinde i rød kjole. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 48 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/658Lyngby
Stig Weye Hansen: "Signaler", 1982. Sign. monogram. Olie på lærred. 30,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/659Aarhus
Allan Schmidt: "Paysage", 1981. Sign. AS, 64. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/660Aarhus
Torbjørn Olsen: Portræt af musikeren Sebastian, 2010. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Tuschpen på papir. Lysmål 26 x 17.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/669Lyngby
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/674Lyngby
Jens Peter Groth-Jensen: "Huse i vintersol". Sign. Groth Jensen 1977. Olie på lærred. 68 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: