Kunst på fx lærred, panel eller papir malet med oliemaling, akrylmaling, tempera eller lignende, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne malerier
2422/770Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Overskyet dag ved havet. Utydeligt signeret, 56. Olie på malepap. 52 x 73.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/773Aarhus
Ole Finding: Søparti. Sign. Ole Finding, juni 82. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/776Aarhus
Kræsten Iversen: Vinterparti med solnedgang. Sign. K.I. Olie på lærred. 91 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/783Aarhus
Jan Christensen: "Landskab", 2024. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/799Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 78. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 149 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/821Aarhus
Åge Fredslund Andersen: "Spanien". 1957. Sign. AFA. Akvarel og pen på papir. Bladstørrelse 23 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/825Aarhus
Verner Hübert Thobiasen: "Autoprocess". 1973. Sign. Hübert 73. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/833Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/838Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Landskab med figurer og fugl. Sign. WSO. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/854Aarhus
Kræsten Iversen: Selvportræt. Sign. K.I. Olie på lærred. 69,5 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/856Aarhus
Jesper Knudsen: "Tigerman", 2000. Sign. Jesper Knudsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/862Aarhus
Boye Givskov: Opstilling. Sign. Boye Givskov. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/864Aarhus
Folmer Bendtsen: Vinterdag på Alexandravej. Sign. Fomer Bendtsen 67. Olie på lærred. 92 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/866Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 30 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/867Aarhus
Erik Peitersen: "Seile II. Mellemrummet". Sign. Erik Peitersen. Olie på lærred. 178 x 103.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2422/869Aarhus
Åge Fredslund Andersen: "Vanding". 1949. Sign. Åge Fredslund Andersen. Olie på masonit. 57 x 73.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/870Aarhus
Michael Kvium, Peter Klitgaard : "Det skinbarelige øje". Dvd samt signeret plakat med tegning. Plakat 47,5 x 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/873Aarhus
Preben Hornung: Harlekin og Columbine. Begge sign. monogram, 35/60. To raderinger. Lysmål hver 35 x 24. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2422/890Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 130 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/899Aarhus
Henry Hanke: "From Waverton". Udsigt over Waverton, Sydney. Sign. Olie på lærred monteret på masonit. 51 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/900Aarhus
Rudolf Nicklau: Opstilling med solsikker. Sign. Rud. Nicklau. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/901Aarhus
Carla Thonsgaard: "Stormen på søen". Sign. Carla Thonsgaard. Olie på papir. Lysmål 39 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/906Aarhus
Jan Christensen: Uden titel, 2023. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/908Aarhus
Ernst Syberg: Opstilling med blomster på flisebord. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/915Aarhus
Lars Dan: Landskab med figurer. Sign. på bagsiden Lars Dan. Olie på lærred. 125 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/918Aarhus
Torben Bohse: "Den der graver en grav......", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/929Aarhus
Stephan Rostrup: Organisk figur. Sign. Rostrup 1973. Bronze. H. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/935Aarhus
Ragnhild Keyser: "Normandiet". Sign. R Keyser. Betegnet på bagsiden Paris 1920. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2422/937Aarhus
Hans Pauli Olsen: Kvindelig model, 2013. Sign. Bly og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 41 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/938Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Konkret komposition. Sign. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 24 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/939Aarhus
Alv Ringereide: "Min hustru". Sign. Ringereide, 1940. Akvarel på papir. Bladmål 50 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: