2421/15Lyngby
Leica M4 kamera med tilhørende udstyr. Taske og etui af sort læder. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/18Aarhus
"Tommerup Station. Togenes Afgangstider". Stationsskilt af bemalet træ. Cirka 1900. H. 157. B. 108.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/24Aarhus
"Pas på toget" og DSB Vingehjul. To DSB skilte. 20. årh. H. 26,5 og 42. B. 50,5 og 80. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/30Aarhus
Propelblad fra tysk Junker 188 flyvemaskine af bemalet træ. 1944. H. 173.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/42Aarhus
Montblanc, Miller: Syv fyldepenne med pennespidser af 14 kt guld. L. 12,8-13,7. (7)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/117Lyngby
Tysk fuglebur med optræk, mekanisk. 20. årh.s beg. H. 28 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/126Aarhus
To gyngeheste samt hest på hjul af udskåret og rødmalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 59, 67 og 85. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/128Aarhus
Mont Blanc: "Meisterstück" Kuglepen og trykblyant af sort resin. L. 14-14,2. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/132Aarhus
Tre syskrin af egetræ, skråtstillede låg, beslag og monteringer af patineret jern. 19. årh. H. 14-20. B. 27-30. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/135Lyngby
Lille fotoalbum indeholdende i alt 25 s/h fotografier af kgl. skuespiller Joachim Ludvig Phister (1807-1895). (25).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/149Aarhus
Samling nøgler monteret i barok bæltehage samt hængelås. 18./19. årh. L. 2-18. (48)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/166Lyngby
Sladrekompas af bemalet metal, glaskuppel, kroneformet topstykke samt koloreret kompasrose. 20. årh. Diam. 32 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/176Lyngby
Syv mortere med pistiller. 17.-19. årh. (7)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/183Lyngby
Russisk syskrin af ben og træ. Kholmogory i Arkhangelsk provinsen, 19. årh. H. 11 cm. B. 24 cm. D. 15,5 cm.
Vurdering :
2421/188Lyngby
Bertel Thorvaldsen, efter, 20. årh.: En rytter fra Alexanderfrisen. Usigneret. Relief af gips. Udført for Thorvaldsens Museum. 55 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/212Lyngby
Forsølvet plade med erotiske romerske signeter, ca. 1900. 23 x 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/227Lyngby
Renaissance panel af udskåret træ i form af kvinde omkranset af krans holdt af putti. 16. årh. samt fem udskårede paneler 18/19. årh. 34 x 28 cm. (6) E2
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/247Lyngby
Fransk Charles X form bordlampe af patineret og forgyldt bronze. H. inkl. montering 70 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/250Aarhus
Udstoppet gråand og mår med bytte. 20. årh. H. 32 og 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/262Aarhus
Diorama med en udstoppet duehøg og en agerhøne. Indrammet bag glas. 20. årh. H. 73. B. 101. D. 9.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/273Aarhus
Montblanc: "Montblanc Meisterstück 75 year anniversary Limited Edition" kuglepen samt Masterpiece fyldepen. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/275Aarhus
Samling fossiler og mineraler. Heriblandt trilobitter, fossile bregner, vettelys, ørkenrose mm. L. 2 - 26. (86)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/276Aarhus
Norsk ølkande af udskåret og bemalet træ. Ca. 1900. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/277Aarhus
10 billedrammer af birk, mahogni, glas, sølvplet mm. 20. årh.s begyndelse. H. 16 - 37. B. 13 - 27. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/279Aarhus
Æske af fyr udskåret med karvesnit, indeholdende dominobrikker, terninger mm. 20. årh.s begyndelse. L. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/280Aarhus
To serveringsbakker af mahogni indlagt med intarsia. 20. årh.s begyndelse. L. 42 - 52. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/281Aarhus
Modeltog af bemalet blik med mekanisk optræk. Mærket KB, Germany. 20. årh. L. 8 - 17. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: