Kunsthåndværk og brugsgenstande af sølv. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Sølv
2421/27Lyngby
Ovalt fad af sølv. Københavns bymærke 1930. Vægt 2901 g. L. 60 cm. B. 41 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/996
Georg Jensen: Cirkulært fad af hammerslået sterlingsølv med perlebort. 1945-1951. Dessin 210 C. Diam. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/977
Eigil Jensen: Tre små skåle af sterlingsølv. Dekoreret med gul emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/975
Inger Hanmann: To små skåle af sterlingsølv. Dekoreret med hhv. gul og blå emalje. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/968
Allan Scharff, Jørgen Jensen: Skrin af sterlingsølv, samt fugleformet papirvægt med brevkniv af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2420/881
Paul Bang: Kaffekande af sterlingsølv med håndtag og lågknop af ibenholt. Dessin 104. H. 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/878
Georg Jensen: Opsats af hammerslået sterlingsølv, fodstykke med kugler og stiliseret bladværk. Dessin 424. H. 9,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/606
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2779 g. (106)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2420/603
Kay Bojesen: "Grand Prix". Bestikdele af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. (23)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/594
Harald Nielsen: "Pyramide". Cirkulært fad af sterlingsølv med to hanke. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 600 A. Vægt 763 g. H. 4,2. L. 29,7. Diam. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2420/600
Kay Bojesen: "Grand Prix". Seks middagsknive med skafter af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. L. 20. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/597
Kay Bojesen: "Grand Prix". Bestiksæt af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Vægt eksklusive dele med stål 1605 g. (45)
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/591
Carsten From Andersen: Et par todelte firarmede kandelabre af sterlingsølv. Buede lysarme og kantet, tilspidsende stamme. H. 33. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2420/504
Jørgen Jensen: Tidligt te- og kaffeservice af sølv med hamret overflade. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/381
Barok bæger af sølv på tre fødder. 18. årh. H. 7.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/361
Dansk Louis XVI sukkerskrin af sølv. Jørgen Friis, Randers 1773–1790. H. 8,5. L. 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/359
En regence stage af sølv. Jens Christensen, København 1731. Samt stage af sølv i identisk design. H. 17. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/302
Hugo Grün, m.fl.: To karafler med montering af sølv og sterlingsølv. 20. årh. H. 33,5 og 38,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/297
En samling bordsølv bestående af opsats, bæger, asiet samt teske. 19.-20. årh. H. 1,5-14,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/285
Skibsmodel af sterlingsølv. 1985. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/284
Skål af hamret sølv. Diam. 19,5. H. 10.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/258
Seks dele Skønvirke tagtøj af sølv, forskellige mestre, Københavns bymærke 1917-1923. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/254
En kande og lille øse af sterlingsølv. Dragsted og Hingelberg, Danmark, 20. årh. Vægt 527 g. H. 13 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/259
Brødkurv af sølv. Holland 1912. Vægt 473 g. H. 11 cm. L. 32 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/255
Tre vinbakker, to par lysestager og lille opsats, af sølv. Forskellige mestre, Danmark 20. årh. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2420/250
Ovalt smykkeskrin af sterlingsølv, A.F.Rasmussen samt et par lave stager af 830S sølv, udfyldte. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/228
Samling julebestik af delvis forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen. Samt div. andre erindringssker mv. Vægt 2066 g. (37+9)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/223
Dansk barok bæger og lysesaks. 18. årh.s begyndelse. Vægt 176 g. H. 7,5 cm. L. 14 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/218
To hovedvandsæg af sølv i form af leddelte fisk samt gemme af udskåret birkerod. 19. årh. L. 5-12 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/224
Kaffekande og sukkerskål af lethamret sølv, Cohr, 1925. Samt bæger, Heimbürger, 1924. Vægt i alt 723 g. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/222
Sauceskål af sølv, ligeknækket. L. Berth, Københavns bymærke 1928. Vægt 425 g. H. 10 cm. L. 20 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/215
Årsskeer og gafler af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 709 g. (11+5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/211
Et par lysestager af sølv, hver til to lys. P. Hertz, København 1931. Vægt 649 g. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/206
Tre norske hjerteformede hovedvandsæg af sølv. 18.-19. årh. H. 7-8 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/187
Vaseformet hovedvandsæg af sølv prydet med røde flusser. 19. årh. H. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2420/194
Signet af sølv i form af ugle med øjne af grønne sten. Københavns bymærke 1927. H. 7 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/198
Svensk rokoko hovedvandsæg af sølv. Mester Andreas Rönnov, Helsingborg 1778. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/192
Fem dele sølv og sterlingsølv. Vægt 1378 g. H. 4-22 cm. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2420/188
Rundt fad af sølv, profileret fane med perlestaf. Svend Toxværd. Vægt 996 g. Diam. 36,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2420/180
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 1500 g. (34)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/183
Norsk vaseformet hovedvandsæg af sølv. Mester Hans Hansen Lunde, Tønsberg 1825. H. 9 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/172
Tre strøbøsser samt sennepskrukke af sølv. Louis XVI stil. Tyskland og Danmark. Vægt 594 g. H. 14-19,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2420/171
Frugtkurv af sølv med hank, indsats af blåt glas. Tyskland 19. årh.s sidste halvdel. Vægt 453 g. H. inkl. hank 30 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2420/170
Et par rokoko form stager af sterlingsølv. Axel Salomonsen. Vægt 725 g. H. 22 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2420/159
Engelsk kaffekande af sterlingsølv, Atkin Brothers, Sheffield 1923. Vægt 575 g. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/153
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 1600 g. (36)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/149
Hugo Grün: Skål af sølv rigt prydet med rocailler og bladværk. Hugo Grün, 1951. L. 32,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2420/141
C.C. Hermann: Et par lave art deco kandelabre af sterlingsølv. Vægt 565 g. H. 9 cm. (2). D4
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2420/135
Svingkedel af sølv med tilhørende stand. A. Michelsen, København 1859. Vægt 1205 g. H. total 33 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/117
Et par danske art deco stager af sterlingsølv, Københavns bymærke 1932. Vægt 344 g. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/116
Lille rokko tekande af sølv. Mester Arved Hansen, København, 1766. Vægt ca. 388 g. H. 16,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/110
Barok bæger af sølv, graveret med blomster. Mester Thomas Hansen Pop, Aalborg. 18. årh. H. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/69
"Saksisk" dansk bestik af sølv. Cohr. Vægt ekskl. dele med stål 2359 g. (90)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/33
Herregård bestik af sølv, Cohr. Vægt ekskl. dele med stål 2919 g. (108)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/21
Et par tyske rokoko lysestager af sølv. Heinrich Julius Walerding, Braunschweig 1740-1772. Vægt 700 g. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/941
Harald Nielsen, Aage Weimar: "Pyramide". To æggebægre samt peberkværn af sterlingsølv. H. 3,5 og 7,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/930
Dansk sølvsmed: Skønvirke bonboniere af sølv prydet med chrysopras og amazonit. Dansk arbejde 1915. H. 11,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/929
Italiensk fad af sølv. 20. årh. Diam. ca. 36 cm. Samt to stager af sølv. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/914
A. Dragsted: Opsats af hammerslået sølv, drevet med bladornamentik. H. 12,5. Diam. 22.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/888
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål 2326 g. (92)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/597
Johan Rohde: "Kongemønster". En brødkniv med skaft af sterlingsølv og otte kaffeskeer af forgyldt sterlingsølv. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/594
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål 2470 g. (82)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK